ФБР държи засекретено част от досието на роклегендата
Милиони почитатели на Ленън и до днес се питат: защо 30 години след смъртта му най-обичаното момче от Ливърпул продължава да заплашва националната сигурност на САЩ?
Ленън пристига в САЩ през 1970 г. В Ню Йорк се сприятелява с водачите на антивоенното движение и се обявява срещу войната във Виетнам. Легендарният бийтълс веднага става обект на постоянно следене и подслушване от страна на ФБР. Гениалният творец има “честта” от него да се интересуват от Белия дом, от ЦРУ, от имиграционните власти. Американското правосъдие обаче не се поддава на натиска и не намира достатъчно законни основания на Джон да му бъде отнето правото да превибава в САЩ. Накрая решават да заложат капан на рок легендата, като му подхвърлят дрога.
Хувър, несменяемият шеф на ФБР, се амбицира на всяка цена да унищожи левите и антивоенни движения в САЩ. В борбата си срещу тях Бюрото за разследване използва включително незаконни методи, характерни по-скоро за тоталитарните режими. Днес този американски сталинизъм ни изглежда парадоксален, но през 60-те години на ХХ век Америка преживява истинска политическа драма, довела до сериозна криза на демокрацията в най-демократичната държава в света. Немаловажна част от тази драма е и убийството на Джон Ленън.